Ümummilli Lider Heydər Əliyev Elmin İnkişafı Fondunda anıldı
2018-ci il 11 dekabr tarixində Elmin İnkişafı Fondunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anım günü qeyd olundu.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Elçin Babayev müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, xalqın xilaskarı olmuş, əvəzsiz siyasi xadim Heydər Əliyevin XX əsr Azərbaycan və dünya siyasəti tarixində yerindən və rolundan, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin siyasi, iqtisadi, mənəvi əsaslarının yaradılmasında Ulu Öndərin müstəsna xidmətlərindən bəhs etdi. Ulu Öndər Heydər Əliyevin ölkəmizin müstəqilliyinin qorunub möhkəmləndirilməsində, demokratik hüquqi dövlətin qurulmasında və onun hərtərəfli inkişafında müstəsna xidmətləri xalqımız tərəfindən daim yüksək fəxr hissi ilə qeyd olunur, dahi rəhbərin əziz xatirəsi hədsiz məhəbbətlə və böyük ehtiramla yad edilir. Onun gənc nəslə qayğısı digər dövlətlərin liderləri üçün indi də nümunədir. Böyük siyasi və dövlət xadimi, xalqın şəksiz lideri olan Heydər Əliyev hələ sağlığında ikən canlı əfsanəyə çevrilib, Heydər Əliyev fenomeni həmişə diqqəti cəlb edib, dünya azərbaycanlılarının Ümummilli Lideri olan bu dahi şəxsiyyətin siyasi fəaliyyəti istər ölkə, istərsə də dünya mətbuatında geniş işıqlandırılıb.
Heydər Əliyevlə uzun illər bir yerdə çalışmış Azərbaycanın siyasi və dövlət xadimi, diplomat, alim, Azərbaycan Respublikasının Polşada fövqəladə və səlahiyyətli səfiri, tarix elmləri doktoru Həsən Həsənov çıxış edərək Heydər Əliyevin zəngin həyat yolu və fəaliyyətindən, elm və təhsilin inkişafına böyük qayğı və diqqətindən danışdı, xatirələrini bölüşdü. O, Heydər Əliyev şəxsiyyətinin Azərbaycan üçün əhəmiyyətindən danışaraq, onun Azərbaycan tarixində xüsusi dəst xətlə yazdığı məqamlara diqqət çəkdi. Xüsusi ilə vurğuladı ki, Azərbaycanın 1960-cı illərin sonundan başlanan və XXI əsrə adlayan tarixinin otuz beş illik bir dövrü Ulu Öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Bu mərhələ Azərbaycanda müstəqilliyin əbədi və dönməz xarakter alması, dövlətçiliyin möhkəmləndirilməsi, iqtisadi inkişaf üçün möhkəm təməlin yaradılması, milli-mənəvi yüksəliş, hər bir fərdin özünü layiqli vətəndaş olaraq dərk etməsi ilə müasir tariximizə əbədi həkk olunub.
Digər çıxışlarda qeyd olundu ki, Azərbaycanın hərtərəfli inkişafı, gələcək tərəqqisi üçün möhkəm əsasların yaradılması zəngin təcrübəyə, böyük istedada, parlaq zəkaya, ali mənəvi keyfiyyətlərə, yüksək siyasi idarəçilik və liderlik qabiliyyətinə, tükənməz enerjiyə malik Heydər Əliyevin sosial-iqtisadi strategiyasının həyata keçirilməsi nəticəsində mümkün olub. Bu gün Azərbaycanda sosial-iqtisadi, ictimai-mədəni həyatın elə bir sahəsi yoxdur ki, həmin sahənin inkişafı Ümummilli Liderin adı ilə bağlı olmasın. Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, müdrik rəhbər və dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin əziz xatirəsi Azərbaycan xalqının qəlbində əbədi yaşayacaq.

SDF commemorated the memory of National Leader Heydar Aliyev
On December 11, 2018, the Science Development Foundation revered the memory the National Leader Heydar Aliyev.
Elchin Babayev, Executive Director of the Science Development Foundation, talked about life path of Heydar Aliyev, the founder of the independent state of Azerbaijan, an exceptional leader, author of political, economic and spiritual foundations of Azerbaijan's state independence. Devotion of Heydar Aliyev in preserving and strengthening the independence of our country, and his countless efforts in the establishment of a democratic state of law and its comprehensive development is always commemorated by our people, and the genius leader's dearest memory is remembered with extreme love and respect. His care for the younger generation is now an example for other leaders. Heydar Aliyev, a great politician, has become a living legend when still alive, political activity of the great leader of the world Azerbaijanis has been widely covered in the country and in the world press; hence the phenomenon of Heydar Aliyev has always attracted attention.
Hasan Hasanov, the political and public figure of Azerbaijan, diplomat, scientist, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan in Poland, spoke of Heydar Aliyev's valuable life experience and his great care and attention to the development of science and education. Sharing his memories, he drew attention to the importance of his personality for Azerbaijan and mentioned the fact that the history has been re-written with him for Azerbaijan. He particularly emphasized that the thirty-five-year period of Azerbaijan, starting from the late of the 1960s and to the XXI century, is connected with the name of the Great Leader Heydar Aliyev. This stage has made its mark in our modern history, with the eternal and irreversible independence of Azerbaijan, the strengthening of statehood, the creation of a solid base for economic development, national-moral rise, and the recognition of each individual as valuable citizens.
In other speeches it was noted that the solid foundation for the comprehensive progress and future development of Azerbaijan was possible as a result of the implementation of the socio-economic strategy of Heydar Aliyev which he implemented with his rich experience, great talent, bright intellectual activity, high moral qualities, leadership potential, and inexhaustible energy. Today, there is not a single area of ​​socio-economic, socio-cultural life in Azerbaijan, where the development is not related to the name of the National Leader. The dear memory of the National Leader, of the Azerbaijani people Heydar Aliyev will live in the hearts of the Azerbaijani people forever.