Sual: Elmi istiqamətin kodu və ixtisasın kodu dedikdə nəyi yazmaq lazımdır? Müdafiə etdiyimiz ixtisas kodunu yazmaq olarmı?
Cavab: Fondun saytında (www.sdf.gov.az) qrant müsabiqələri bölməsi var və oradaki Təsnifatdan bütün elm sahələrin və elmi istiqamətlərinin kodlarını tapa bilərsiniz. Bu heç də müdafiə üzrə ixtisas kodu deyildir.
Sual: Forma 2-də “Layihə rəhbərinin və bütün icraçıların bundan əvvəlki qrant müsabiqələrində iştirakı barədə məlumat” bəndində EİF-in elan edərək keçirildiyi, yoxsa digər qrant müsabiqələrindən söhbət gedir?
Cavab: Həm EİF müsabiqələri, həm də başqa Fondların və qurumların müsabiqələri nəzərdə tutulur.
Sual: Forma 2-də layihənin əsaslandırılmasının 10 səhifədən artıq olmaması tələb olunsa da, onun xüsusi hallarda 10 səhifədən çox olması mümkündürmü?
Cavab: Tövsiyə olunur ki, 10 səhifədən artıq olmasın.
Sual: Layihə smetasında avadanlıq, cihazlar, iş və xidmətlərin alınması və s. xərclər layihə məbləğinin neçə %-ni təşkil edə bilər?
Cavab: Alınması nəzərdə tutulan cihaz, avadanlıq, iş və xidmətlər və s. ümumi məbləğin 35%-dən artıq olmamalıdır, ezamiyyə xərcləri – 10%-dək ola bilər. Yerdə qalan vəsait stimullaşdırıcı əmək haqqı, vergi və rüsumlar, bank xərcləri, sair xərclər ola bilər.
Sual: Ekspedisiya xərcləri necə hesablanır?
Cavab: www.sdf.gov.az - Qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş və AR Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq edilmiş qaydalara əsasən hesablanır.
Sual: Qrant layihəsi üzrə müqavilə əsasında cəlb edilən icraçıların aylıq əmək haqqı hansı məbləğdə verilə bilər? Əsas iş yerindəki qədər maaş olmalıdır, yoxsa işin çətinlik dərəcəsindən asılı olaraq daha yüksək əmək haqqı ola bilər?
Sual: Xarici alim layihənin həm-rəhbəri olduqda onun imzası və imzasının təsdiqi tələb olunurmu?
Cavab: Tələb olunmur, lakin həmin şəxsin layihədə iştirak barədə razılıq məktubunun əsli olmalıdır.
Sual: Təqdim olunacaq layihə müsabiqədən uğurla keçərsə, layihə üzrə maliyyələşdirilmə necə baş tutacaq?

Question: What do we need to write in the “scientific direction code” and “specialty code”? Can we write the specialty code we have defended?
Answer: In the website of SDF (www.sdf.gov.az) has a grant competition section and you can find the codes of all fields of science. This is not a qualification code for defense.
Question: At the Form 2, for the question: "Information on the participation of the project manager and all executors in previous grant contests" should we include only SDF grant competitions or others as well?
Answer: Both SDF grant competitions, as well as competitions of other funds and organizations need to be mentioned.
Question: While the Form 2 it is not allowed to write the project description more than 10 pages, can it be more than 10 pages in specific cases?
Answer: It is recommended to make it no more than 10 pages.
Question: How should the expenses for purchasing of equipment, devices, works and services be calculated?
Answer: Purchased equipment, equipment, work and services, etc. should not exceed 35% of the total amount, and travel expenses - up to 10%. Remaining resources can be stimulating salaries, taxes and fees, bank spending, and other expenses.
Question: How to calculate the cost of the expedition?
Answer: www.sdf.gov.az - calculated according to the rules provided by legislation and approved by the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.
Question: What is the amount of monthly salary of the executors involved under the grant contract? Should there be a salary equal at the main workplace of the executor, or can there be a higher salary, depending on the degree of difficulty in the job?
Question: If an external scientist (a foreigner) is the co - head of the project, is it required to present his signature?
Answer: Not required, but the original letter of the person's consent to participate in the project must be submitted.