FONDUN FƏALİYYƏTİNİN ƏSAS İSTİQAMƏTLƏRİ
Son dövrdə elmin inkişafı istiqamətində görülən ən mühüm işlərdən biri də Prezident İlham Əliyevin 2009-cu il 21 oktyabr tarixli sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun yaradılmasıdır.
Fondun təşkilində məqsəd ölkədə elmi-texniki potensialın qorunması, iqtisadiyyatın inkişafında bu potensialdan səmərəli istifadə edilməsi, mühüm sosial problemlərin həllində elm və texnikanın rolunun yüksəldilməsi, Azərbaycan Respublikasında elmi təşkilatlar, təhsil müəssisələri, digər müvafiq qurumlar və fiziki şəxslər tərəfindən təqdim olunmuş təbiət, texniki, humanitar və ictimai elmlər sahəsində dövlət və cəmiyyət üçün əhəmiyyət kəsb edən fundamental, tətbiqi və axtarış-innovasiya xarakterli elmi-tədqiqatların, proqramların, layihələrin və digər elmi tədbirlərin maliyyələşdirilməsi, alimlərin elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılması və onlara əlavə yaradıcılıq imkanının yaradılmasıdır.
Dövlətin elmi informasiya və innovasiya ehtiyatlarının artırılması, ölkənin təbii resurslarının, mədəni və tarixi irsinin öyrənilməsinin gücləndirilməsi, aparılan araşdırmaların səmərəliliyinin artırılması və dünya elm məkanında Azərbaycanın layiqincə təmsil olunmasının təmin edilməsi, elmi-tədqiqatlar sahəsində fəaliyyət göstərən xarici və beynəlxalq təşkilatlarla əlaqələrin genişləndirilməsi, xarici təcrübənin öyrənilməsi və tətbiqi ilə bağlı tədbirlərin görülməsi, respublikada və xarici ölkələrdə müvafiq funksiyaları yerinə yetirən dövlət qurumları, qeyri-hökumət və digər təşkilatlarla əməkdaşlığın qurulması, elmi informasiya mübadiləsinin aparılması, lazım gəldikdə birgə elmi-tədqiqat layihələrinin yerinə yetirilməsi, həmçinin elmin kütləviləşdirilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi və s. Elmin İnkişafı Fondunun qarşısına qoyulan vəzifələrdəndir.
Fond fəaliyyətə başladığı ilk gündən etibarən qrant müsabiqələri yolu ilə ölkədə elmin inkişafını çevik şəkildə dəstəkləmək, Azərbaycanda əldə olunan elmi nəticələri ölkə hüdudlarından kənarda tanıtmaq, elmi təşkilat və qurumlarda müxtəlif tədqiqatlarla bağlı maddi-texniki bazanı ən müasir səviyyədə yeniləmək və ya gücləndirmək, eyni zamanda, kadr hazırlığına xüsusi diqqət yetirmək, müxtəlif elmi tədbirlər keçirmək, alimlərin xaricə elmi tədbirlərə göndərilməsini, qısamüddətli təcrübəartırmada iştirakını təmin etmək, elmi nəşrləri dəstəkləmək və başqa bu kimi məsələlərin həllini bir məqsəd kimi müəyyənləşdirmişdir.

At recent times, one of the main works done in the direction of the development of the science, according to the charter dated October 21, 2009 of the President Ilham Aliyev is to establish the Science Development Foundation.
The purpose of setting up the foundation is to save scientific-technical potential in the country, to use efficiently this potential in the development of economy, to enhance the role of science and technique in solving important social problems, introduced by the scientific organizations in the Republic of Azerbaijan, scientific institutes, other appropriate organizations and people, in natural, technical, humanitarian and social fields, bearing importance for the state and society, fundamental, practical and research-innovation scientific-research, programs, projects and other scientific events, to stimulate scientific activities of the scientists and to create additional opportunities.
To enlarge scientific information and innovation reserves of the state, to promote investigation of natural resources, cultural and historical heritage of the country, to prompt the productivity of conducted researches, to provide the representation of Azerbaijan in world scientific arena, to widen the relations between foreign and international organizations that operate in science-research field, to learn and implement foreign practice, to build collaboration with non-state and other organizations, to exchange scientific information, to obtain mass character of the science is the goals of the Science Development Foundation.
Starting from the first of day of working the Science Development Foundation set to support the development of science actively, spread information about scientific results gained in Azerbaijan abroad, renovate or strengthen on very contemporary level scientific researches logistical devices and gadgets base in scientific organizations, at the same time, to draw special attention to foster young cadres, organize different scientific events, provide participation of scientists in experience increment abroad, maintain scientific editions and the solutions or some other issues like that as a goal. In this case, the foundation, as an organization that brings additional and effective stimulus, agility and new approach and paves the way to bring together and for collaboration of young scientists who work in academic, educational systems and other organizations in the country.