Oktyabrın 21-də “Orionid” meteor yağışı maksimal fəallığı ilə seçiləcək
Yer sakinləri oktyabrın 16-dan 30-dək “Orionid” meteor yağışını müşahidə edə biləcəklər. Bu müddət ərzində müşahidə edilən meteor hadisələrinin sayı fərqli olacaq. Oktyabrın 21-də “Orionid” meteor yağışı maksimal fəallığı ilə seçiləcək. Belə ki, nəzəri olaraq bir saatda 25-dək meteor müşahidə ediləcək.
Bunu Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası direktorunun elmi işlər üzrə müavini Elçin Babayev AZƏRTAC-a müsahibəsində deyib.
Onun sözlərinə görə, Bakıda “Orionid” meteor yağışı Şərq istiqamətində gecə yarısı üfüqdən 17 dərəcə yuxarıda görünəcək. Bu isə o deməkdir ki, biz təqribən bir saat ərzində 7-dək meteor müşahidə edə biləcəyik. Bu prosesi dağlıq ərazilərdə adi gözlə də müşahidə etmək olar. Şəhər mühitində süni işıq mənbələri meteorları görməyə mane olur. “Orionid” meteor yağışının səbəbi Holley kometidir. Bu hadisə Yer planeti trayektoriyasının Holley kometinin hissəciklərindən ibarət toz kütləsi ilə kəsişməsi zamanı baş verir.
Qeyd edək ki, Halley kometi hər 75-76 ildən bir Günəş sisteminə daxil olan və Yer kürəsinin yaxınlığından keçən “quyruqlu ulduzdur”. Bu ulduza onunla maraqlanan Edmund Halleyin şərəfinə “Halley kometi” adı verilib. Bu, normal insan gözü ilə görülə bilən tək kometdir.

On October 21, the Orionid meteor shower will show itself with maximum activity
Planet Earth residents will be able to observe the meteor shower "Orionid" from October 16 till October 30. The number of meteoric events observed during this period will be different. On October 21, the Orionid meteor shower will be on its maximum activity. Thus, theoretically, up to 25 meteors per hour will be observed.
Elchin Babayev, deputy director of Shamakhi Astrophysical Observatory named after N. Tusi, told AZERTAG in an interview.
He mentioned that the meteor shower "Orionid" will be visible in Baku at 17 degrees above the horizon in the Eastern direction at midnight. This means that we will be able to observe up to 7 meteors in an hour. This process can also be observed in the mountainous areas with the normal human eye, without any devices. In urban environments, artificial light sources prevent the meteors from being visible. The cause of the "Orionid" meteor shower is the famous Halley's Comet.
Halley's Comet passes through the Solar System every 75-76 years close to the Earth. This star was named "Halley Comet" in honor of Edmund Halle who was interested in it. This is the only comet that can be seen by the normal human eye.