Elmin İnkişafı Fondunun əməkdaşları beynəlxalq sammitdə iştirak ediblər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun baş məsləhətçisi Ləman Hüseynbəyli və aparıcı məsləhətçisi Pərvin Rəhimli Fondun beynəlxalq əlaqələrinin gücləndirilməsi məqsədi ilə cari ilin 29-31 avqust tarixlərində Rusiya Federasiyası Tatarıstan Respublikasının paytaxtı Kazan şəhərində keçirilmiş ““Times Higher Education” Research Excellence Summit - Eurasia” beynəlxalq tədbirində iştirak ediblər.
“Times Higher Education (THE)” ali təhsil xəbərləri və digər məsələlər barədə ixtisaslaşmış və redaksiyası Londonda yerləşən dünyanın nüfuzlu həftəlik jurnalıdır, məlumat və araşdırmalar əsasında universitetlərin illik reytinqlərini müəyyənləşdirir.
Kazan Federal Universitetində keçirilmiş tədbir 3 gün davam edib və əsas mövzu “Şərqlə Qərbi  genişlənən dünya tədqiqatları və innovasiya mərkəzində birləşdirmək” olub. Tədbirdə dünyanın nüfuzlu Kembric, Leyçester, York, SOAS, Con Hopkins və digər universitetlərinin, həmçinin Rusiya, Böyük Britaniya və ABŞ-dan olan nümayəndələrin iştirakı ilə yeni təhsil təşəbbüsləri, elmi araşdırmalara dəstək, ali təhsilin regional inkişafın aparıcı qüvvəsi kimi qiymətləndirilməsi, İpək Yolu ölkələrində aparılan araşdırmalar, qlobal təsir yaratma imkanına malik dünya səviyyəli tədqiqatlara dəstəyin göstərilməsi kimi müxtəlif mövzularda panel müzakirələri baş tutub. Avrasiya universitetlərinin 2018-ci il üçün reytinqi də açıqlanıb.
Elmin İnkişafı Fondu ilə tədbirin əsas təşkilatçısı olan THE arasında yeni əməkdaşlıq əlaqələri qurulub. Tədbirdə Elmin İnkişafı Fondunun fəaliyyəti, həmçinin “Elm-Təhsil İnteqrasiyası”, “Universitet qrantı” müsabiqələri haqqında məlumat verilib, mümkün əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.

Senior consultant Laman Huseynbayli and Lead consultant Parvin Rahimli of the Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan attended the ““Times Higher Education” Research Excellence Summit - Eurasia” that was held in Kazan city of the Tatarstan Republic of Russian Federation in 29-31 august.
Having its headquarters in London, “Times Higher Education (THE)” is a well-known weekly journal specialized at higher education and study news, which reveals annual rankings of the world universities based on the researches and data analysis.
Taking place at the Kazan Federal University for 3 days, the main motto of the Summit was "Uniting East and West in an emerging world research and innovation hub." The event was attended by representatives of the well-renowned Cambridge, Leicester, York, SOAS, John Hopkins and other universities, as well as representatives of various governmental bodies from Russia, the United Kingdom and the United States. Many different issues covered in the Summit included new educational initiatives, support for scientific research, the future of innovation an technology in the Silk Road, assessment of higher education as a leading force in regional development. Numerous panel discussions were held on vast topics such as new opportunities for research impact, and support for world-class research. The Times Higher Education Eurasia University ranking has also been revealed at the event.
The Science Development Foundation on its way to establish new partnerships with THE, the main organizer of the event. The activity of the Science Development Foundation, as well as the "Science-Education Integration" and "University Grant" competitions were discussed in the meetings and possible cooperation opportunities has been reviewed.