Koreya Respublikasının Azərbaycandakı Səfiri Elmin İnkişafı Fondunda olub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu beynəlxalq əlaqələrini genişləndirir və əməkdaşlıq sahəsində konkret planlar həyata keçirir. Fond inkişaf etmiş dünya ölkələrinin elmi potensialını və mümkün əməkdaşlıq imkanlarını nəzərə alaraq, bu dövlətlərin müvafiq strukturları ilə  əlaqələrin qurulması və gücləndirilməsi üzrə fəaliyyət göstərir.
2018-ci il 12 iyul tarixində Koreya Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Kim Çanq-qyu Elmin İnkişafı Fondunda olub. Görüşdə səfirliyin 2-ci katibi Çoy Kvan Yonq da iştirak edib.
Fondun icraçı direktoru Elçin Babayev görüşdə Azərbaycan və Koreya arasında siyasi, iqtisadi və mədəni əlaqələrin davamlı əsaslarla inkişaf etdiyini, digər sahələrdə olduğu kimi elmi əməkdaşlıq sahəsində də böyük potensialın olduğunu qeyd edib.
Fond tərəfindən konkret əməkdaşlıq təklifləri olaraq uyğun strukturlar (fondlar) arasında əməkdaşlıq sənədlərinin imzalanması, Koreya-Azərbaycan birgə qrant müsabiqələrinin keçirilməsi, Koreya və Azərbaycan alimlərinin qarşılıqlı təcrübəkeçmə üzrə mübadiləsi, Koreyanın elmi qurumları ilə əməkdaşlıq məsələləri, birgə tədbirlərin keçirilməsi, ekspertiza sahəsində birgə fəaliyyət kimi ideyalar irəli sürülüb.
Səfir Kim Çanq-gyu hər iki ölkə arasında ən müxtəlif səviyyələrdə mövcud olan münasibətləri xarakterizə edib. Səfir, həmçinin iki ölkənin tarixi köklərinin yaxınlığı və oxşar təcrübələrdən və həyat tərzindən də söz açıb. Səfir tərəfindən Azərbaycan və Koreya alimləri arasında səmərəli əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişaf etdirilməsinə dəstəyin göstəriləcəyi qeyd olunub.
Səfir tanışlığın və maraqlı fikir mübadiləsinin gələcəkdə Koreya Respublikasının müvafiq elm qurumları  ilə əməkdaşlığa körpü ola biləcəyinə əminliyini bildirib.

Ambassador of Republic of Korea visited the Science Development Foundation
The Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan is taking firm steps towards expanding its international relations and implementing concrete cooperation steps. The Foundation works to build and strengthen relations with the relevant structures of several countries, taking into account the scientific potential of the developed world countries and possible cooperation opportunities.
On July 12, 2018 Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Korea to Azerbaijan Mr. Kim Chang-gyu visited the Science Development Foundation. Mr. Choi Kwan Yong, 2nd Secretary of the Embassy also attended the meeting.
Dr. Elchin Babayev, Executive Director of the Foundation underlined that political, economic and cultural relations between Azerbaijan and Korea are developing on a sustainable basis; hence bilateral relations are on the way of improvement in other fields as well, including scientific cooperation.
Specific cooperation proposals by the Foundation included signing of cooperation documents between the relevant structures (foundations), organizing Korean-Azerbaijani joint grant competitions, mutual experience exchange of Korean and Azerbaijani scientists, cooperation with Korean scientific institutions and joint activities in the field of expertise.
Ambassador Kim Chang-gyu characterized the relations at different levels between the two countries. The Ambassador also mentioned the closeness of historical roots of these two countries and similar experiences and lifestyle. He stressed out his support for the development of fruitful cooperation between Azerbaijani and Korean scientists.
The Ambassador expressed confidence that exchange of these ideas could become a bridge for cooperation within the relevant scientific institutions of both Republics.