İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun alimlərinin məqaləsi nüfuzlu “Radio Electronics, Computer Science, Control” jurnalında çap olunub
3213
İyul 09 2018
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişaf Fondunun maliyyələşdirdiyi “Böyük verilənlər (big data) mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması metodları və alqoritmlərinin işlənilməsi və onların bəzi tətbiqləri” qrant layihəsi çərçivəsində yazılmış “An improved ensemble approach for DoS attacks detection” adlı məqalə “Web of Science”, “DOAJ”, “CrossRef”, “EBSCO”, “РИНЦ”, “Google Scholar” və “Ulrich’s Periodicals Directory” bazasında indeksləşən “Radio Electronics, Computer Science, Control” jurnalında çap olunub. Bu jurnal Ukrayna Zaparojye Milli Texniki Universiteti nəşriyyatı tərəfindən dərc olunur.
Məqalənin müəllifləri AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, institutun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyev, şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev və böyük elmi işçi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Lyudmila Suxostatdır.
Məqalədə klassifikatorların ansamblı əsasında DDoS ((Distributed Denial of Service) hücumların aşkarlanması üçün yeni metod təklif edilir. Təklif olunan yanaşmanın xüsusiyyəti ondan ibarətdir ki, verilənlər bazasından olan hər bir nöqtə üçün proqnoz verilən sinif nişanı verilmiş nöqtə üçün klassifikasiya metodlarından əldə olunmuş bütün qiymətlərin arasından maksimum qiymətə uyğun gəlir. Eksperimentlər NSL-KDD verilənlər bazası üzərində aparılıb. Eksperimentlərin aparılması zamanı baxılan amsambl DoS hücumların aşkarlanmasında yüksək dəqiqlik göstərib. Beş klassifikatordan ibarət ansambl isə daha dəqiq nəticə göstərib.

The article of the Scientists from the Institute of Information Technologies has been published on well-known journal of “Radio Electronics, Computer Science, Control”.
3215
July 09 2018
“An improved ensemble approach for DoS attacks detection” article, which is part of the "Development of methods and algorithms for ensuring information security in big data environments" grant project funded by the Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan has been published on the well-renowned “Radio Electronics, Computer Science, Control” journal which is indexed on “Web of Science”, “DOAJ”, “CrossRef”, “EBSCO”, “РИНЦ”, “Google Scholar” and “Ulrich’s Periodicals Directory”. This journal is published by the publishing house of Zaparojye National Technical University of Ukraine.
The article authors are academician Rasim Alguliev (academician-secretary of ANAS, director of Institute of Information Technologies of ANAS), Ramiz Aliguliyev (head of department of IIT, corresponding member of ANAS), Yadigar Imamverdiyev (department chief, PhD oo technical sciences) and Lyudmila Sukhostat (PhD on technical sciences and senior scientific worker).
The article introduces a new method of detecting DDoS ((Distributed Denial of Service) attacks based on the classifier ensemble. The specific feature of the proposed approach is that the predicted class grade for each point in the database corresponds to the maximum value for all the points obtained from the classification methods for the given point. Experiments were carried out on the NSL-KDD database. During the experiments, the given ensemble was highly accurate in detecting DoS attacks. A classifier ensemble consisting of 5 demonstrated a more precise result.