Vyana Təbiət Tarixi Muzeyinin əməkdaşı Dr. Ludovic Ferrière Elmin İnkişafı Fondunda olub
2018-ci il 7 may tarixində Elmin İnkişafı Fondunda Avstriyanın Vyana şəhərində fəaliyyət göstərən "Təbiət Tarixi Muzeyi"nin (http://www.nhm-wien.ac.at/en) əməkdaşı, meteoritlər və zərbə kraterləri üzrə dünyada tanınmış mütəxəssis Dr. Ludovic Ferrière ilə görüş keçirilib. Alim meteoritlərin müəyyənləşdirilməsi, qaya, tikinti daşı və dekorativ daş kolleksiyalarında kuratorluq işi, ekspedisiyaların təşkili və meteorit zərbə kraterlərinə dair tədqiqatların aparılması (http://www.meteorimpactonearth.com/publications.html) ilə məşğuldur. O, eyni zamanda bu sahədə yeni mütəxəssislərin hazırlanmasına, tədris işinə, həmçinin ziyarətçilərin elmi-kütləvi formada məlumatlandırılmasına da öz töhfəsini verir.
Elmin İnkişafı Fondunun əməkdaşlarının da iştirak etdiyi informasiya xarakterli görüşdə “Təbiət Tarixi Muzeyi”ndə aparılan tədqiqatlar, Ludovic Ferrière-nin bir sıra xarici ölkələrə olan ekspedisiyaları, həmçinin Azərbaycanda ziyarət etdiyi Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası ilə bağlı təəssüratlarından danışılıb. Ludovic Ferrière “Təbiət Tarixi Muzeyi” haqqında hazırlanmış video-çarxı da iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Sonda Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Elçin Babayev Azərbaycanda bu sahədə görülən və planlaşdırılan birgə tədbirlər haqqında məlumat verərək “Təbiət Tarixi Muzeyi” və Dr. Ludovic Ferrière ilə qarşılıqlı əməkdaşlığın gücləndirilməsinin perspektivlərindən bəhs edib. Yaxın gələcəkdə tədqiqatların davam etdirilməsi məqsədilə tərəflər arasında növbəti görüşlərin keçiriləcəyi də razılaşdırılıb.

On May 7th 2018, famous researcher and well-known specialist on meteorites Dr. Ludovic Ferrière from the Vienna Natural History Museum (http://www.nhm-wien.ac.at/en) visited the Science Development Foundation Under the President of Azerbaijan. The Natural History Museum is a large natural history museum located in Austria.  Dr. L.Ferrière is currently curating the Rock and Gemstones Collection and a co-curator of the Meteorite Collection of the Museum. In the meantime, he also contributes to the training of local experts and informs the visitors of the Museum about researches and the latest discoveries.
Dr. Ludovic Ferrière’s expeditions to miscellanious countries, researches conducted in the Natural History Museum as well as his impressions about the Shamakhy Astrophysical Observatory that he recently visited has been discussed in the meeting where the staff of SDF has also participated. Dr. Ferrière briefed participants about the Museum and presented the video demonstrating Museum activities and practices to the attention of participants.
In conclusion, Executive Director of the Science Development Foundation Mr. Elchin Babayev informed Dr. L.Ferriere about the activities being done on this field in country and talked about the perspectives of strenghtening the cooperation between the parties. It is agreed to hold future meetings between parties in order to contribute in the fruitful continuation of the bilateral relations.