“Sabahın alimləri” VIII Respublika müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırılıb
Fevralın 14-də Nizami Kino Mərkəzində “Sabahın alimləri” VIII Respublika müsabiqəsi qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi olub.
AZƏRTAC xəbər verir ki, mərasimdə təhsil nazirinin müavini Məhəbbət Vəliyeva “Sabahın alimləri” müsabiqəsinin əhəmiyyətindən danışıb. Bildirilib ki, şagirdlərin inkişafında mühüm rol oynayan “Sabahın alimləri” Respublika müsabiqəsinə maraq ilbəil artır. İndiyədək müsabiqəyə təxminən 1500 şagird riyaziyyat, fizika, kimya, biologiya, tibb və sağlamlıq, ekologiya, mühəndislik, kompüter elmləri üzrə 900-ə yaxın layihə təqdim edib.
Bu il münsiflər heyəti tərəfindən 84 şagirdin hazırladığı 54 layihə qalib seçilib. I yer üzrə 8, II yer üzrə 17, III yer üzrə 25 layihə qalib elan olunub. Həmin layihələr Bakı, Sumqayıt şəhərlərini, Abşeron, Balakən, Qax, Şəki, Ucar rayonlarını əhatə edir.
Mərasimdə, həmçinin ABŞ-da keçiriləcək InteI ISEF – Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisində iştirak edəcək 5 layihə üzrə 8 şagirdin adları diqqətə çatdırılıb.
Sonra qaliblərə təşkilatçılar tərəfindən pul mükafatı, diplom, medal və hədiyyələr təqdim olunub.
Müsabiqə Təhsil Nazirliyi, Gənclər və İdman Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Heydər Əliyev Mərkəzi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin təşkilatçılığı ilə reallaşdırılır.

Winners of the VIII Republican “Scientists of Tomorrow” competition has been awarded
The awarding ceremony of the winners of the VIII Republican Competition “Scientists of Tomorrow” was held at Nizami Cinema Center on 14th February. At the Ceremony, Deputy Minister of Education Mahabbat Valiyeva spoke about the importance of the “Scientists of Tomorrow” competition. It was noted that the interest that is growing year by year towards “Scientists of Tomorrow” plays an important role in the development of students. About 1,500 students have submitted around 900 projects in mathematics, physics, chemistry, biology, medicine and health, ecology, engineering and computer science.
This year, 54 projects, presented by 84 students were selected by the jury. 8 winners were announced for the first place, for the second place, and 25 for the third place. These projects cover Baku, Sumgayit, Absheron, Balakan, Gakh, Sheki and Ujar districts.
The names of eight pupils in five projects that will participate in the InteI ISEF International Science and Engineering Fair, which will be held in the US, were also mentioned during the ceremony.
The winners were awarded with prizes, diplomas, medals and presents by the organizers.
The competition is organized by the Ministry of Education, Ministry of Youth and Sport, National Academy of Sciences of Azerbaijan, Heydar Aliyev Center, Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan and the Republican Committee of Free Trade Unions of Azerbaijan.