Ceyrançöl alçaq dağlığı ərazisində tədqiqatlar aparılıb
AMEA-nın akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Azərbaycanın torpaq ehtiyatlarının coğrafiyası şöbəsinin müdiri, aqrar üzrə fəlsəfə doktoru, dos. İsmayıl Quliyev və həmin şöbənin baş elmi işçisi, coğrafiya üzrə elmlər doktoru Mahmud Xəlilov Ceyrançöl alçaq dağlığı ərazisində torpaq tədqiqatı aparıblar.
Çöl ekspedisiyası Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişaf Fondunun dəstəyi ilə "İnsanın təsərrüfat fəaliyyəti nəticəsində dəyişmiş torpaqlarda ekzodinamiki və torpaqdaxili proseslər, ekoloji baxımdan normallaşdırılma və bu torpaqların keyfiyyətcə idarə olunma modelləri (Ceyrançöl timsalında)" layihəsi əsasında təşkil edilib.
10 gün davam edən tədqiqatlar zamanı torpağın genetik qatları üzrə fiziki xüsusiyyətləri öyrənilib, torpaq örtüyünün müasir vəziyyəti, təbii və insanın təsərrüfat fəaliyyəti nəticəsində torpaq əmələgəlmə prosesi istiqamətində baş verən dəyişikliklər araşdırılıb. Qoyulmuş torpaq kəsimləri əsasında morfoloji təsvir və analiz üçün nümunələr götürülüb.

Studies have been conducted in the lowlands of Jeyranchol
Head of the Department of Geography of Land Resources of Azerbaijan of Institute of Geography named after H.Aliyev, PhD in Agrarian Sciences, Assistant prof. Ismayil Guliyev and chief researcher of this department, doctor of geographical sciences Mahmud Khalilov conducted land survey in Jeyranchol low mountainous area.
The Desert Expedition was organized on the basis of the project "Exodynamic and territorial processes in lands changed as a result of man's economic activity, environmental improvement and qualitative management of these soils (as Jeyranchol)" with the support of the Science Development Fundation under the President of the Republic of Azerbaijan.
During the 10-day research, the physical characteristics of the soil on the genetic layer of the soil were studied, and the current state of soil cover, and the changes that occurred in the process of soil formation as a result of natural and man's economic activity were researched. Samples were taken for morphological description and analysis based on land plots.