“Ümumdünya Kosmos Həftəsi“ çərçivəsində “Günəş - Bizim canlı ulduzumuz“ tam kümbəzli filmin təqdimatı keçirilib
2607
Oktyabr 09 2018
15:53
4-10 oktyabr “Ümumdünya Kosmos Həftəsi"nə həsr olunmuş tədbir çərçivəsində "Günəş - Bizim canlı ulduzumuz" (“The Sun, Our Living Star”) tam kümbəzli filmin təqdimatı 9 oktyabr tarixində Tusi-Bohm Planitariumunda baş tutub. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu hər il olduğu kimi bu il də tədbirin təşkilatçılarından biri olub.
"Günəş - Bizim canlı ulduzumuz" filmi Avropa Cənub Rəsədxanası (ESO) və istedadlı yunan film sənətçisi Theofanis Matsopoulosun birgə əməkdaşlığı ilə çəkilib.
Filmin təqdimatına canlı əfsanə, Milli Aviasiya Akademiyasının və ADA Universitetinin professoru, ABŞ-ın Merilend Universitetinin fəxri professoru, kosmik tədqiqatlar sahəsində görkəmli alim, akademik Roald Saqdeyev də qatılıb. Tədbiri Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Elçin Babayev açıb. Tədbirdə BMT-nin Xarici Kosmos İşləri üzrə Vyana Ofisinin proqram rəhbəri Şərafət Qədimova və Planetariumun rəhbəri Famil Mustafa da çıxış ediblər.
Tədbirdə nüfuzlu xarici təşkilatlardan - NASA, Boston Universitetinin Elmi-Tədqiqat İnstitutu, Massaçutes Texnologiya İnstitutundan, Avstriya, İtaliya, Fransa, Xorvatiya, Avropa Komissiyasından olan alim və mütəxəssislərlə yanaşı, dünyanın 22 ölkəsindən gəlmiş gənc alimlər və Azərbaycanın akademik qurumlarının nümayəndələri də iştirak edib.
“Tusi-Bohm Planetarium”u Azərbaycanda son nəsil texnologiya ilə təchiz olunmuş yeganə planetariumdur. Burada “4K” prinsipi əsasında işləyən çox güclü və dəqiq proyektor sayəsində 10 metrlik ekranda alınan təsvir vasitəsilə tamaşaçılar kosmosun ənginliklərinə “səyahət” edə bilərlər. İnsanların maariflənməsinə xidmət edən planetarium bütün yaş qrupları üçün nəzərdə tutulub.
Planetariumun proqram təminatı milyon illər ərzində baş vermiş prosesləri qısaldıb izləmək üçün səmanın istənilən yerinə, istənilən anda səyahət etməyə və mövzuya aid xüsusi film, şou, ekskursiya hazırlamağa imkan verir. Burada filmlər, cizgi filmləri, kosmosa səyahət və elmi-maarifləndirici sənədli filmlərlə yanaşı, ekskursiya rəhbəri tərəfindən hazırlanmış xüsusi şou-proqramlar da təşkil olunur.

The premiere of the film “The Sun - Our living star“ has been held within the framework of the “World Space Week“
2648
October 09 2018
Within the framework of the "World Space Week" of October 4-10, the presentation of the "The Sun, Our Living Star"  film was held on October 9 in the Tusi-Bohm Planetarium. As in every year Science Development Foundation was among the main organizers of this event this year.
The film "The Sun - Our Living Star" was produced by the European Southern Observatory (ESO) and Theofanis Matsopoulos, a talented Greek filmmaker.
Professor of the National Aviation Academy and ADA University, Honorary Professor of the University of Maryland Academician Roald Sagdeev, a prominent scientist in the field of space research also attended the ceremony. Opening speech has been made by the Executive Director of the Science Development Foundation Elchin Babayev. Program coordinator of the UNOOSA Sharafat Gadimova and Planetarium Head Famil Mustafa delivered their remarks afterwards.
The event was attended by the representatives of prominent organizations - NASA, Boston Research Institute, Massachusetts Technology Institute, European Commission, as well as young scientists from 22 countries and academics from Azerbaijan.
"Tusi-Bohm Planetarium" is the only planetarium equipped with the latest technology in Azerbaijan. Thanks to the very powerful and precise projector, based on the "4K" principle, viewers can make "travel" to spaceframes through a 10-meter screen. The Planetarium is designed for all age groups.
The Planetarium software allows you to travel anywhere in the sky at any time to shorten and track the processes that have occurred over the millennium. Together with films, cartoons, space travel and scientific documentaries, special shows prepared by the guide are also demonstrated in the Planetarium.