Elmin İnkişafı Fondunun nümayəndə heyəti TÜBİTAK-da olub
2018-ci ilin oktyabr ayında elan olunacaq “Türk Dünyası Araşdırmaları” adlı beynəlxalq qrant müsabiqəsi çərçivəsində Elmin İnkişafı Fondu və Türkiyə Elm, Sənaye və Texnologiyalar Nazirliyinin Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurasının (TÜBİTAK) birgə müsabiqəsinin keçirilməsinə dair hazırlıq işlərinin aparılması, həmçinin Fondun beynəlxalq əlaqələrinin gücləndirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Elçin Babayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Türkiyə Respublikasının paytaxtı Ankara şəhərində olub.
“Türk Dünyası Araşdırmaları” adlı beynəlxalq qrant müsabiqəsi çərçivəsində 1-ci Azərbaycan-Türkiyə qrant müsabiqəsinin (“AzTürk-1”) keçirilməsinə dair hazırlıq işlərinin aparılması məqsədilə TÜBİTAK-da tərəflərin işçi qruplarının birgə iclası keçirilib.
İclasdan əvvəl TÜBİTAK-ın prezidenti, professor Hasan Mandal və Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Elçin Babayevin iştirakı ilə geniş tərkibdə görüş keçirilib, mövcud əlaqələrin perspektivləri müzakirə edilib, tərəflərin təcrübəsi üzrə mübadilə aparılıb. Burada TÜBİTAK-da son illər həyata keçirilən islahatlar haqqında ətraflı məlumat verilib, kəsişən elmi-təşkilati maraq dairələri ətraflı müzakirə edilib.
Tərəflərin işçi qruplarının birgə iclaslarında 1-ci Azərbaycan-Türkiyə (“AzTürk-1”)  qrant müsabiqəsinin şərtləri, elanın mətni, müsabiqənin keçirilmə tarixləri, birgə ekspertiza işinin təşkili, qrant layihələrinin elektron idarəolunması sistemlərinin strukturu bütün detalları ilə müzakirə olunaraq razılaşdırılıb və ümumi sənədlər toplusu hazırlanıb. İşçi qrupun iclaslarına TÜBİTAK-ın vitse-prezidenti Orkun Hasekioğlu və Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Elçin Babayev həmsədrlik ediblər. Görüşdə TÜBİTAK-ın ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələr departamentinin rəhbəri Mete Karaca, Elmi proqramlar eksperti Müslüm Güzel də iştirak ediblər.
Elmin İnkişafı Fondu ilə TÜBİTAK arasında elm və texnologiya sahəsində Əməkdaşlıq haqqında beynəlxalq Saziş 2015-ci il 27 may tarixində Ankara şəhərində imzalanıb.

SDF Delegation visited TUBITAK
The delegation led by Executive Director of the Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan Elchin Babayev visited Ankara, the capital of the Republic of Turkey , in order to carry out the preparatory work on the joint project of the Science Development Foundation and the Turkish Scientific and Technological Research Council (TUBITAK) of the Ministry of Science, Industry and Technology, within the scope of the international grant competition titled "Turkic World Researches", that is planned to be announced in October 2018.
A joint meeting of the working groups of the parties held in TUBITAK with the purpose of preparation of the 1st Azerbaijan-Turkey joint grant competition ("AzTurk-1") within the framework of the international grant competition "Turkic World Researches".
Prior to the meeting, a large-scale meeting was held with the participation of TUBITAK President, Professor Hasan Mandal and Executive Director of the Science Development Foundation Elchin Babayev, and crucial topics such as prospects of existing contacts, experience exchange with the parties has been discussed. Here, detailed information was given about the reforms implemented in recent years in TUBITAK and the intersection of scientific-organizational interests has been discussed in detail.
During the joint meetings of the working groups, the terms of the 1st Azerbaijan-Turkey (“AzTurk-1”) grant competition, the details of the announcement text, dates of the competition, the organization of joint expertise groups, the structure of the electronic governance systems of grant projects were discussed and agreed upon, a collection of general documents has been prepared afterwards. TUBİTAK Vice President  Orkun Hasekioğlu and Executive Director of Science Development Foundation Elçin Babayev co-chaired the working group meetings. The meeting was also attended by the Head of the Department of Bilateral and Multilateral Relations of TÜBİTAK Mete Karaca and Scientific Programs Expert Müslim Güzel.
The International Agreement on Science and Technology Cooperation between Science Development Foundation and TUBITAK was signed on 27 May 2015 in Ankara.