Elmin İnkişafı Fondu Qlobal Tədqiqat Şurasının Moskvada keçirilmiş sammitində təmsil olunub
Elmin İnkişafı Fondu Qlobal Tədqiqat Şurasının (GRC - Global Research Council) 15-16 may 2018-ci il tarixlərində Moskva şəhərində keçirilmiş Ümumdünya 7-ci İllik Baş Toplantısında (sammitində) Fondun icraçı direktoru Elçin Babayev ilə təmsil olunub.
Qlobal Tədqiqat Şurası müxtəlif ölkələrin elmi tədqiqatları maliyyələşdirən agentlik, şura və fondlarının rəhbərlərindən təşkil olunub və adıçəkilən qurumlar arasında beynəlxalq əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsini həyata keçirir. Elmin İnkişafı Fondu GRC-nin Kanadada 2017-ci ildə keçirilmiş 6-cı İllik Baş Toplantısında Qlobal Tədqiqat Şurasının beynəlxalq üzvü kimi tanınıb. Bu istiqamətdə işlər Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən 2015-ci ildə başlanılıb, Fond həmin ildən GRC-nin Avropa Bölməsinin üzvü olub.
Bu dəfəki təşkilatçıları Rusiya Fundamental Tədqiqatlar Fondu (RFFİ) və Koreya Milli Tədqiqat Fondu (NRC) olan  7-ci İllik Baş Toplantıda elmi ekspertiza meyarları və elm diplomatiyası kimi əsas məsələlər müzakirə olunub.
Baş Toplantının açılışında Rusiya prezidentinin köməkçisi Andrey Fursenko, Rusiya Təhsil və elm nazirinin müavini Qriqori Trubnikov, Rusiya Dövlət Dumasının Beynəlxalq işlər üzrə komitəsinin sədri Leonid Slutski, Rusiya Fundamental Tədqiqatlar Fondunun Şurasının sədri Vladislav Pançenko, ABŞ Milli Elm Fondunun prezidenti Dr. France Cordova, Koreya Milli Tədqiqatlar Fondunun prezidenti Dr.Jin Ho Seo də iştirak ediblər.
Sammit xarakterli tədbirdə 86 ölkənin 160 təmsilçisi iştirak edib. 14 may tarixində beynəlxalq elmi əməkdaşlığın gücləndirilməsi və elmdə qadınların rolu məsələləri ayrıca olaraq müzakirə olunub, təcrübə mübadiləsi baş tutub.
Baş Toplantıda GRC-nin 2019-cu ildə Braziliyanın Sao Paulo şəhərində keçiriləcək 8-ci İllik Baş Toplantısının gündəliyi müzakirə olunub, GRC-nin yeni prezidenti və müavinləri seçilib. Baş Toplantıda aşağıdakı məsələlər də müzakirə olunub:
- Elmi tədqiqatlar üzrə yaradılmış rəqəmsal verilənlər bazasından alimlərin açıq istifadə imkanları, bu bazaların ümumi standartlara gətirilməsi;
- Beynəlxalq ikitərəfli və çoxtərəfli birgə proqramlarda iştirak;
- Ekspertizanın beynəlxalq standartlarının hazırlanması;
- Fənlərarası tədqiqatlar;
- Elmi infrastrukturdan birgə istifadə;
- Tədqiqatların idarə olunması alətləri və praktikası, texnoloji platformalar və çoxtərəfli proqramlarda iştirak meyarları;
- İqlim, ekologiya, yüksəktexnologiyalı təbabət, texnogen və təbii fəlakətlər və s.
GRC-nin 7-ci İllik Baş Toplantısı çərçivəsində 2018-ci il 14 may tarixində Avropa Regional İclası da keçirilib. Elmin İnkişafı Fondu Qlobal Tədqiqat Şurasının Avropa Regional Bölməsinin fəal üzvüdür. Bu iclasda növbəti GRC Avropa Regional toplantısının Avstriyada keçirilməsi barədə qərar qəbul edilib, gündəlikdəki cari məsələlər müzakirə olunub, idarə heyətinə vakant yerə seçki keçirilib.
Adıçəkilən işçi qrupların iclaslarında iştirakçı ölkələrin təcrübəsini əks etdirən çıxışlar dinlənilib, ümumi platforma müzakirə edilib, Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən bir sıra təkliflər irəli sürülüb və Azərbaycanın təcrübəsi haqqında qısa məlumat verilib. Fond “Elm diplomatiyası” üzrə müzakirələrdə təmsil olunub.
Səfər çərçivəsində E. Babayev tərəfindən bir sıra fond və şura rəhbərləri (İsrail, Avstriya, Belarus, İran, Türkiyə və b.) ilə qısamüddətli görüşlər də keçirilib, əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
2018-ci il 14 may tarixində “Tədqiqatlar üzrə qonşular” (Neighbours in Research) dəyirmi masası keçirilib. Bu tədbirdə keçmiş sovet ölkələri, həmçinin bir sıra qonşu ölkələr (Monqolustan, İran, Koreya, Türkiyə) arasında əməkdaşlıq məsələləri, mövcud potensial, meqaelm üzrə tədqiqatlar kimi məsələlər müzakirə olunub.
Səfər çərçivəsində 14 may tarixində məşhur Milli Tədqiqat Mərkəzi “Kurçatov İnstitutu”nun işi ilə tanışlıq baş tutub, iştirakçılara sinxrotron şüalandırıcısı və digər modern qurğular göstərilib.
2018-ci il 16 may tarixində M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Şternberq adına Dövlət Astronomiya İnstitutunda Avrasiya Astronomiya Cəmiyyətinin (EAAS) İdarə heyətinin iclasında E. Babayev tərəfindən Azərbaycanda elmi tədqiqatların vəziyyəti, qrant maliyyələşdirilməsi, astronomiya sahəsində araşdırmalar haqqında məruzə edilib, birgə planlar ətraflı müzakirə olunub.

Science Development Foundation has been represented at the Global Research Council Annual Meeting in Moscow
5343
May 18 2018
The Global Research Council is comprised of the heads of research funding agencies from around the world and carries out international cooperation and inter-organizational experience exchange. The Science Development Foundation participated in GRC European regional meetings since 2015 and took part in the GRC's 6th Annual Meeting in Canada in 2017.
Russian Foundation for Basic Research (RFBR) and Korean National Research Foundation (NRC) were the organizers of the 7th Annual Meeting where such key issues as peer/merit review and science diplomacy have been discussed by participants.
The opening ceremony was attended by Aide to the President of the Russian Federation Andrei Fursenko, Deputy Minister of the Education and Science Grigory Trubnikov, Chairman of the Russian State Duma Committee for International Affairs Leonid Slutsky, Chairman of the Council of Russian Foundation for Basic Research Academician Vladislav Panchenko, President of the US National Science Foundation Dr. France Cordova as well as the President of the Korean National Research Foundation Dr.Jin Ho Seo.
The Summit was attended by 160 participants from 86 countries. Issues of strengthening international scientific cooperation and the role of women in science were discussed separately at the sessions on May 14th. After that, agenda of the 8th Annual Meeting of the GRC, to be held in 2019 in Brazil's Sao Paulo, was discussed and adopted as well as the new president and vice-presidents of the GRC were elected. Following issues were also discussed at the General Meeting:
- Open access for scientists to digital databases on scientific research, also establishing a common ground and standards for these databases;
- Participation in international bilateral and multilateral joint programs;
- Establishment of international standards of expertise;
- Interdisciplinary research;
- Joint use of the scientific infrastructure;
- Research managing practices and tools, technological platforms and eligibility criteria for participation in multilateral programs;
- Climate, ecology, high-tech medicine, technogenic and natural disasters, etc.
Within the framework of the 7th Annual l Meeting of the GRC, the European Regional Meeting also held on May 14th 2018. At this meeting a decision about holding the next GRC European Regional Meeting in Austria has been adopted, then several issues on the agenda were discussed, and an election has been held for the vacant seat for the Board.
At the meetings of the working groups the speeches of the participating countries were listened, as well as the general platform has been discussed. Elchin Babayev represented the Foundation at the discussions on "Science diplomacy."
During the visit, Elchin Babayev held short-term meetings with the heads of several foundations and scientific councils from miscellaneous countries (Israel, Austria, Belarus, Iran, Turkey etc.) and discussed opportunities for cooperation.
A roundtable on the topic of “Neighbors in Research” was also held on May 14th, 2018, as a side event of the Annual Meeting. The roundtable covered issues such as cooperation between former Soviet states, as well as several neighboring countries (Mongolia, Iran, Korea, Turkey), existing potentials, and researches on mega-science.
During the event, participants also visited the well-known National Research Center "Kurchatov Institute" on May 14, they were given detailed information about the work of synchrotron accelerator and other modern equipment.
On May 16, 2018 at the Board Meeting of the Eurasian Astronomical Society (EAAS) in the State Astronomical Institute of the Moscow State University named after M.V Lomonosov, Executive Director Elchin Babayev submitted his report on the current state of scientific researches in Azerbaijan, grant funding, and researches in the field of astronomy.