İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda XIV Asiya-Sakit Okean hövzəsi ölkələrinin “Kvant İnformatikası” elmi konfransının sessiya iclası keçirilib
6015
Dekabr 06 2016
Məlum olduğu kimi, dekabrın 5-də AMEA-nın Əsas binasında Fizika İnstitutunun təşkilatçılığı, AMEA Rəyasət Heyəti və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun (EİF) dəstəyi ilə XIV Asiya-Sakit Okean hövzəsi ölkələrinin “Kvant İnformatikası” elmi konfransı və seminarının (APCWQIS-2016) açılış mərasimi olub.
Tədbirin sessiyası AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda bu elmi müəssisənin direktoru, akademik Rasim Əliquliyevin sədrliyi ilə keçirilib.
Öncə qonaqlar institutda yaradılmış innovativ şəraitlə yaxından tanış olublar. Onlara qurumun Tədris-İnnovasiya və Distant Tədris mərkəzləri, burada həyata keçirilən yeni layihələr, müasir texnologiyalarla təchiz olunmuş auditoriyalar, elektron elmin şəbəkə platforması olan AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin təqdim etdiyi imkanlar, müasir standartlara cavab verən Elektron Kitabxana Mərkəzinin fəaliyyət istiqamətləri haqqında ətraflı məlumat verilib.
Tədbirin sessiya iclasında Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları Mərkəzinin Cəbr və kvant informatikası laboratoriyasının tədqiqat qrupunun rəhbəri Vladimir Gerdtin “Kvant informatikasına giriş” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Məruzə tədbir iştirakçılarının böyük marağına səbəb olub, çoxsaylı suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, XIV Asiya-Sakit Okean hövzəsi ölkələrinin Kvant İnformatikası elmi konfransı və seminarı dekabrın 9-dək öz işinə sessiyalarla davam edəcək.

Institute of Information Technology held Sessional meeting of XIV scientific conference of the Asia-Pacific region on quantum information science
5950
December 06 2016
As you know, by organizational support of the Institute of Physics, Presidium of ANAS and Science Development Foundation under the President of the Republic Azerbaijan (NDF) held opening ceremony of XIV scientific conference and seminar of the Asia-Pacific region on quantum information science (APCWQIS-2016) on December 5 at the main building of ANAS.
ANAS Institute of Information Technologies hosted the session of the conference, which was chaired by the director of the scientific institution, Academician Rasim Alguliyev.
First, the guests got acquainted with innovative conditions created by the institute. They were provided with detailed information about the Training Innovation Center, Distance Learning Centre implemented new projects here, classrooms, equipped with modern technologies, the opportunities presented by e-platform network of science, scientific computer network AzScienceNet and activities corresponding to the modern standards of digital libraries.
At the meeting, head of research group of Laboratory of Algebra and Quantum Information of the Joint Nuclear Research Centre Vladimir Gerdtin delivered a report "Introduction to quantum information". The report aroused great interest of the participants and respondent to many questions.
Note that, the XIV scientific conference and seminar of the Asia-Pacific region on quantum information science will continue their work in the sessions until 9 December.