Dekabrın 10-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən keçirilən “Davamlı sağlamlıq turizminin ölkənin iqtisadiyyatında rolu” mövzusunda Gənc alim və mütəxəssislərin beynəlxalq konfransı öz işinə başlayıb.
Beynəlxalq konfrans Elmin İnkişafı Fondu və Gənclər və İdman Nazirliyinin birgə təşkil etdiyi Gənc alim və mütəxəssislərin 4-cü xüsusi – “Mənim ilk qrantım” müsabiqəsi çərçivəsində (Layihə rəhbəri: Ülviyyə Qəhrəmanlı, “Gənclər Turizmi” İB) keçirilir.
Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunmuş konfransda Azərbaycanla yanaşı, 5 ölkənin (İran, Ukrayna, Gürcüstan, Türkiyə və Belarus) gənc mütəxəssisləri iştirak edir.
Konfransın keçirilməsində məqsəd sağlamlıq turizmi sahəsində fəaliyyət göstərən gənc alimləri, tədqiqatçıları bir araya gətirmək, onların təcrübələrini, yeni ideya və elmi nəticələrini bölüşmək üçün uyğun platforma təqdim etməkdir.
Tədbirin açılışında çıxış edən Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Elçin Babayev ölkədə elmin inkişafı istiqamətində görülən işlər, Fond tərəfindən həyata keçirilən layihələr barədə ətraflı məlumat verib. Elçin Babayev vurğulayıb ki, bütün dünyada sağlamlıq turizminə maraq ildən-ilə artır. Azərbaycanın bu sahədə böyük potensialının olduğunu deyən icraçı direktor qeyd edib ki, sağlamlıq turizminə dair beynəlxalq təcrübənin və yeni yanaşmaların öyrənilməsi vacibdir. Dünya təcrübəsi ilə yanaşı, yerli özəlliklər də nəzərə alınmalıdır. Elçin Babayev sağlamlıq turizmi sahəsində fəaliyyət göstərən gənc alimlərin təcrübə mübadiləsinin faydalı olacağına əminliyini bildirib.
Konfransda həmçinin Azərbaycan Turizm və Menecment Universitetinin rektoru İlham Mədətov, Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin Elm və təhsil şöbəsinin Tələbə və tələbə təşkilatları ilə iş sektorunun müdiri Elşən Hüseynov, “Abşeron Otel Qrup”un Gəlirlər və Biznesin İdarə edilməsi üzrə qrup direktoru Bahar Qəniyeva, Layihə rəhbəri, “Gənclər Turizmi” İctimai Birliyinin sədri Ülviyyə Qəhrəmanlı, Azərbaycan Turizm və Menecment Universitetinin Turizm və Qonaqpərvərlik fakultəsinin dekanı Bahadur Bilalov, Türkiyənin SALUSS Sağlamlıq Turizmi Assosiasiyasından Selahittin Ay, “Millennium Tourism” şirkətinin baş icraçı direktoru və Azərbaycan Sağlamlıq və Termal Turizmə Dəstək Assosiasiyasının sədri Ruslan Quliyev çıxış ediblər.
Konfransda “Sağlamlıq turizmi qeyri-neft sektorunun inkişafında aparıcı istiqamət kimi”, “Dünyanın tibbi və sağlamlıq turizmi, sağlamlıq və müalicə turizmində yeni tendensiyalar”, “Sağlamlıq turizmində xəstəxana və mərkəzlərin rolu”, “Tibbi və sağlamlıq turizmi üçün təyinatlar”, “Sağlamlıq turizmində marketinq strategiyaları: uğur hekayələri”, “Sağlamlıq və müalicə turizmində insan resurslarının problemləri və imkanları”, “Qonaqpərvərlik sənayesində sağlamlıq və müalicə turizminin əhəmiyyəti” mövzularında müzakirələr dinləniləcək.

An international conference of young scholars and specialists on "The Role of Sustainable Health Tourism in the Economy of the Country" by the Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan has commenced its work on December 10th.
International conference is organized within the framework of the 4th Special Grant Competition of Young Scientists and Specialists - "My First Grant" jointly announced by the Science Development Foundation and the Ministry of Youth and Sport (Project Manager: Ulviya Gahramanli, Youth Tourism Public Union).
Along with Azerbaijan, young specialists from 5 countries (Iran, Ukraine, Georgia, Turkey and Belarus) are attending the conference dedicated to the Centennial of the Azerbaijan Democratic Republic.
The aim of the conference is to bring together young researchers and researchers in the field of health tourism, to present their experiences, a platform for sharing their new ideas and scientific results.
Elchin Babayev, Executive Director of the Science Development Foundation, in his opening speech introduced details about the activities carried out in science development in Azerbaijan. He underlined that people’s attention towards health tourism is growing every year. He also noted that Azerbaijan has a great potential in this area, and it is important to study international experience in order to bring new approaches to health tourism. Along with the world experience, domestic characteristics should also be taken into consideration. E. Babayev expressed confidence that the experience exchange of young scientists working in the field of health tourism would be beneficial.
The Rector of Azerbaijan University of Tourism and Management Ilham Madatov, Head of Student Youth Organizations and Student Affairs Department of the Ministry of Youth and Sport Elshan Huseynov, Director of Revenue and Business Management Group of Absheron Hotel Group Bahar Ganiyeva, Chairman of the Youth Tourism Public Union Ulviyya Gahramanli, Dean of Tourism and Hospitality Department of Azerbaijan University of Tourism and Management Bahadur BilalovSelahittin Ay from the SALUSS Health Tourism Association, Chief Executive Officer of Millennium Tourism and Chairman of the Association of Health and Thermal Tourism Support of Azerbaijan Ruslan Guliyev  also attended the conference and delivered their speeches.
The topics of the lectures for the conference are diverse, they include important issues such as "Health Tourism as a Leading Direction in the Development of Non-Oil Sector", "Medical and Health Tourism in the World, New Trends in Health and Treatment Tourism", "Role of Hospitals and Centers in Health Tourism", "Health and Medicine Tourism" marketing strategies: success stories "," Problems and opportunities of human resources in health and treatment tourism "," Importance of health and treatment tourism in the hospitality industry " and so forth.
On the last day of the conference, on December 12th, young scientists will have a practice session in Naftalan.