Elmin İnkişafı Fondunda Azərbaycan-Rusiya 1-ci qrant müsabiqəsinin qalib rəhbərləri ilə görüş keçirilib
İyul 02 2018
02 iyul 2018-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunda Azərbaycan Rusiya 1-ci (“AzRus-1”) qrant müsabiqəsinin qalib rəhbərləri ilə seminar və təqdimat xarakterli görüş keçirilib. Adıçəkilən müsabiqə Fondun Tədbirlər planına müvafiq olaraq keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Elçin Babayev açaraq qrant müsabiqəsinin qalibi olan alimləri təbrik edib. İlk dəfə olaraq keçirilən bu müsabiqənin ilk qalibləri olmağın bir şərəf olduğunu qeyd edən E.Babayev bu cür müsabiqələrin vaxtaşırı olaraq və zəngin formatda keçiriləcəyini bildirib.
Müsabiqədə qalib gələn layihə rəhbərləri və icraçılar hər iki ölkənin müxtəlif dövlət qurumlarını, ali təhsil müəssisələrini təmsil edirlər. Qalib layihələrin hamısı fundamental-tətbiqi xarakterlidir. Fizika-riyaziyyat və texnika elmləri üzrə 9 layihə, Kimya elmləri üzrə 4 layihə, Yer haqqında elmlər üzrə 3 layihə, Biologiya, tibb və aqrar elmləri üzrə 3 layihə, Humanitar və ictimai elmlər üzrə isə 1 layihə qalib olub. Qalib layihə rəhbərlərindən 3-ü qadındır. Layihələrin icra müddəti 24 aydır. Layihələrin maliyyələşdirilmə həcmi 60 – 185 min manat arasında dəyişir.
Müsabiqə üzrə qalib layihələrin ümumi maliyyələşdirilmə həcmini 2.630.000 manat təşkil edir. Qalib layihələr 2018-ci ilin 2-ci yarısından başlayaraq maliyyələşdiriləcək.
Görüşdə həmçinin qrant layihələrinin idarə olunması, layihələrin hüquqi qeydiyyatı və maliyyələşdirilməsinin həyata keçirilməsi üçün müvafiq sənədlər toplusunun hazırlanması, Elmin İnkişafı Fondu ilə layihə rəhbərləri arasında bağlanacaq müqavilənin şərtləri, maliyyə-hesabat məsələlərinin optimal həlli üzrə məsləhət və tövsiyələr verilib.

On July 2, 2018, a seminar and presentation meeting was held with the winners of the 1st Azerbaijan-Russia (AzRus-1) grant competition at the Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan. The competition was held in accordance with the Foundation's Action Plan.
Opening the event, Executive Director of the SDF Elchin Babayev congratulated the winners of the grant competition. He mentioned that such competitions would be held periodically and in richened format.
The winners of the competition are project managers and executives representing various government agencies and higher education institutions from both countries. All the winning projects serve fundamental-applied scientific purposes. Winning projects include 9 projects on physics, mathematics and technical sciences, 4 projects on chemistry, 3 projects on Earth Sciences, 3 projects on biology, medicine and agrarian science and one project on humanitarian and social sciences. Duration of the projects is 24 months. Project financing ranges from 60-185,000 manats.
Total financing of the winning projects on the competition is 2.630.000 manats. The winning projects will be funded starting from the second half of 2018.
The meeting also provided advice and recommendations on the management of grant projects, the preparation of a set of documents for the legal registration and financing of projects, the terms of the agreement signed between the Science Development Foundation and project managers as well as the most optimal solution of financial reporting issues.