Elmin İnkişafı Fondunda ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycanın rəhbəri seçilməsinin 48 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir
İyul 14 2017
Tədbirdə çıxış edən Fondun icraçı direktoru Elçin Babayev Azərbaycanın çoxəsrlik dövlətçilik tarixində Heydər Əliyev epoxasının müstəsna yeri və rolu haqqında danışmışdır: “1969-cu ildə Heydər Əliyevin Azərbaycanda rəhbərliyə gəlməsi ölkənin inkişafında, onun uzun müddət yığılıb qalmış problemlərinin həllində və ən əsası dövlətimizin dünya səviyyəsinə çıxmasında başlanğıc nöqtəsi oldu. Heydər Əliyevin Azərbaycanın problemlərini dərindən bilməsi, yüksək vətənpərvərlik və təbiətdən gələn təşkilatçılıq qabiliyyəti cəmiyyətin resurslarının problemlərin həllinə yönəltməyə imkan verdi. O illərdə bu böyük insan ardıcıl olaraq respublikamızın sürətli sosial-iqtisadi inkişafı, xüsusilə də iqtisadiyyatın səmərəli yerləşdirilməsi siyasətini yeritmiş, şəhər və kəndlərin inkişafına böyük qayğı göstərmişdir.
Azərbaycana rəhbərliyinin birinci dövründə Heydər Əliyevin iqtisadi siyasətinin ana xəttini qeyri-neft sektorunun çoxşaxəli, sürətli və səmərəli inkişafı təşkil etmiş, eyni zamanda, həmin sahələrə aid müəssisələr, əsasən, perspektivli kiçik və orta şəhərlərdə yerləşdirilmişdir. Məlumdur ki, qeyri-neft sektorunun çoxşaxəli, səmərəli inkişaf etdirilməsi, emal sənayesinə aid müəssisələrin kiçik və orta şəhərlərdə yerləşdirilməsi müasir dövrdə respublikamızda iqtisadi siyasətin prioritet istiqamətini təşkil edir. Odur ki, ümummilli liderimizin 70-80-ci illərdəki iqtisadi siyasətinin, bu siyasəti reallaşdırmaq üçün istifadə etdiyi üsul və vasitələrin öyrənilməsi həm nəzəri-metodoloji, həm də praktiki baxımdan mühüm əhəmiyyət kəsb edir.1969-1982-ci illərdə Heydər Əliyevin Azərbaycanda siyasi rəhbərlikdə olduğu müddətdə ölkədə 250 yeni müəssisə yaradıldı. Bu isə milyonlarla yeni iş yerləri demək idi.”
E.Babayev əsası ümummilli lider tərəfindən qoyulmuş siyasətin prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdiyini, Azərbaycanda son illər bütün sahələrdə olduğu kimi, elmin inkişafı sahəsində də yüksək nailiyyətlər əldə olunduğunu bildirib.

48th anniversary of the National Leader Heydar Aliyevs election as a head of Azerbaijan has been celebrated in the Science Development Foundation
July 14 2017
Executive Director of the Foundation Elchin Babayev spoke about the exceptional role of Heydar Aliyev’s epoch in the new history of Azerbaijan.
July 14, 1969 is one of remarkable days in the life of the Azerbaijani people. On that day, Heydar Aliyev was elected the first secretary of the Central Committee of the Communist Party of the Azerbaijan Soviet Socialist Republic. As a leader, he was notable with his businesslike diligence, dedication, adherence to his principles. He faced the task of substantially reforming the economy of the country, changing it to an industrial country with the modern technology, making Baku more beautiful, reviving the Azerbaijani countryside and improving social, cultural conditions and education of people.
When Heydar Aliyev was the first secretary, these issues were successfully realized due to his administrative abilities in 1969-1982. Due to his purposeful activity, Azerbaijan became one of the developed countries of the former Soviet Union. New industrial enterprises, higher schools, museums, theatres, libraries opened in Baku, Sumgayit, Nakhchivan and other places. Reconstruction of existing oil machinery plants and refineries, and also chemical enterprises started. Baku air conditioner plant, Baku champagne producing plant, refrigerator producing plant, electronic calculator plant, Sumgayit compressor plant, Ganja "Bullur" (Crystal) plant are the examples of that period.